Így mentesítheted a párkapcsolatodat a mentális tehertől
Mikor szállítják el a kartondobozt, ki viszi a gyereket balettra, mi lesz a vacsora? A háztartásban felmerülő látható feladatokon túl olyan tervezési és szervezési munkák is vannak, amelyeket nem lehet azonnal észrevenni. Ezt a láthatatlan gondolkodási munkát nevezzük mentális tehernek. Berke Tamara pszichológus tanácsokat ad arra, hogyan lehet ezt jobban megosztani.
Feladatok megosztása
„A terápiás üléseken azt javaslom a pároknak, hogy írjanak össze minden háztartási feladatot, ami eszükbe jut, majd próbáljanak igazságos elosztást találni. Gyakran előfordul, hogy egyik fél sem tudja, hány feladat is van valójában” – mondja Berke.
Érdemes figyelni arra, hogy melyik fél számára mi okoz különösen nagy stresszt. „Ha az egyik fél utálja az üvegek visszaváltását, a másik viszont kevésbé, akkor ezt ennek megfelelően érdemes elosztani.”
Tanuld meg átadni a kontrollt!
„A mentális teher megosztása azt is jelenti, hogy át kell adni bizonyos irányítást – és ez sokak számára nehéz.” A tanácsadó szerint ilyenkor elveszítjük annak biztonságát, hogy a dolgok úgy történnek, ahogyan szeretnénk.
„Meg kell tanulni együtt élni ezzel. Ha azt tapasztaljuk, hogy egy feladat nem készül el, ha nem kérjük külön, adjunk még egy esélyt a partnerünknek, hogy javítson ezen.”
Tudd félretenni a teendőlistádat!
„Ha a feladatokat közösen végezzük, néha előfordulhat, hogy valami egy nappal tovább marad elintézetlen. Meg kell tanulni ezzel együtt élni” – javasolja az szakértő.
Gyakran nem a mosatlan ruha vagy a rendetlenség okozza a stresszt, hanem azok a hiedelmek, amelyeket gyerekkorunkban tanultunk. Például, hogy nincs rendben az életünk, vagy nem vagyunk elég jók, ha nem intézünk el mindent azonnal.
„Ha valaki úgy érzi, segítségre van szüksége, érdemes terápiában dolgozni azon, hogy elengedje ezeket a hiedelmeket, és újakat építsen helyettük.”